Zajímavá místa

Ostrov Hvar – zajímavá místa

Město Hvar ležící na jihozápadním pobřeží ostrova v otevřené zátoce je největším městem na stejnojmenném ostrově a zároveň se jedná o jedno z nejnavštěvovanějších letovisek nejenom v turistické sezoně. Počet obyvatel se šplhá nad tři a půl tisíce a přesto, že to třeba nevypadá, těšit se můžete na významné kulturně historické památky.

Za zmínku stojí například katedrála na náměstí a vedle stojící Biskupské muzeum. Navštivte rozhodně také letohrádek Hanibala Luciće s jeho pamětní místností, pevnost Španjol nad městem, nebo kostel sv. Marka, ve kterém naleznete archeologickou sbírku a lapidárium Dr. Grgy Novaka.

Stari Grad, historicky nejvýznamnější město ostrova

V severozápadní části ostrova Hvar se nachází ne moc velké město Stari Grad, které je historicky nejvýznamnější z celého ostrova. Jelikož mají jeho historické památky mimořádnou hodnotu, stejně jako starobylý ráz města, nemůžeme se divit, že je sem přitahováno mnoho turistů a jedná se (stejně jako u města Hvar) o jedno z nejnavštěvovanějších letovisek. Prohlédnout si mimo jiné můžete také moderní trajektový přístav nebo doporučujeme procházku po pobřežní promenádě s lavičkami.

A jaké navštívit památky? Rozhodně se podívejte na letohrádek Tvrdalj, do Dominikánského kláštera nebo ke kostelíku sv. Jeronýma. Ovšem památek, které stojí za návštěvu, zde najdete mnohem více.

Zátoka Dubovica s rybářskými domky

Poměrně častým cílem turistů u města Hvar je blízká, pouhých osm kilometrů vzdálená, zátoka Dubovica. Navštívit ji můžete nejenom pěšky od silnice po úzké pěšince, ale také s pomocí člunu po moři. V zátoce Dubovica je stejnojmenná osada, která je tvořena několika starými rybářskými domky, kostelem a venkovským sídlem hvarské šlechtické rodiny. Velice oblíbená je také krásná a poměrně dlouhá oblázková pláž, které bývá v létě poměrně plná. Pochutnat na dobrém občerstvení si můžete v restauraci, kterou najdete v jednom ze starých domků těsně u pláže.

Malý ostrov Šćédro

Dalším zajímavým místem je ostrov Šćedro, který je dlouhý pouhých 6,5 km a široký pouze kilometr a půl. Jeho název znamená „štědrý či milostivý“. Ze Zavaly jsou sem pořádány jednodenní výlety, při kterých můžete navštívit mnoho zátok, z nichž několik je opravdu dobrých na pohodové koupání. Na své si zde přijdou i jachtaři. V zátoce Lovišće můžete nalézt malý vinohrad spolu s olivovým hájem. Ve středověku zde stál také klášter, který ovšem mniši museli v druhé polovině 18. století opustit kvůli nájezdům pirátů. Součástí byl i kostel Panny Marie a opevněná zvonice. Dnes jsou vidět pouze skromné pozůstatky.

Při výletu se můžete občerstvit v menších místních restauracích. Ty byly zřízené z několika opuštěných domů, které majitelé opravili. Vzhledem k tomu, že na ostrově žije snad pouze jeden obyvatel a jinak vše ožije až při náporu turistů, jsou restaurace otevřené pouze v sezoně.

Pokud se nebojíte od ostrova Hvar trochu vzdálit, doporučujeme také výlet do národního parku Biokovo. Tento horský hřeben je poměrně snadno dostupný a těšit se můžete na několik značených turistických tras. Zdolat můžete také nejvyšší vrchol Sveti Jure, který měří 1 764 metrů nad mořem a je poměrně dobře přístupný po zpevněné silnici.

Kam se vydat za koupání?

Většina pláží na Hvaru je plná jemných kamínků a štěrku a nacházejí se především v zátokách obklopených borovým lesem či nízkou vegetací. Naleznout zde můžete ovšem také přírodní písčité pláže a to hlavně na severní straně ostrova. Nejoblíbenější a tudíž i nejvyhledávanější pláže naleznete ve městě Hvar, Dubovica či Zavala a Ivan Dolac.

Levné ubytování v Chorvatsku

Kde najít nejlepší ubytování na Pagu?