Cesta na ostrov

Jestliže patříte k těm, kteří mají rádi své pohodlí a neradi se spoléhají na ostatní, doporučujeme zvolit cestu vlastním automobilem. V posledních letech se díky novým dálnicím výrazně zlepšila dostupnost prakticky celého Chorvatska a tak se můžete těšit na rychlejší a pohodlnější cestu. Nejčastěji používaná trasa vede přes Rakousko a Slovinsko, a to konkrétně přes Vídeň, Graz, Maribor a směr Záhřeb, Karlovac, Zadar, Šibenik a tak dále. Celková délka trasy činí přibližně 1 046 km a je tedy na co se těšit.

Na cestu přes Rakousko a Slovinsko si připravte několik EUR pro zakoupení dálniční známky, která se v Rakousku vyžaduje nejenom na dálnice, ale i silnice I. třídy. Chorvatsko si za použití dálnic účtuje jednotlivé dálniční poplatky, které lze platit jenom v místní měně (kuny) ale i v eurech. Cena se vždy odvíjí od délky projetého úseku.

Když už jsme v Chorvatsku

A jak se dostat na samotný ostrov Hvar? Nejde to jinak než trajektem. V tomto případě se nabízejí dvě možnosti. Ze Splitu můžete plout rovnou do přístavu Stari Grad, kdy tato cesta trvá 105 minut. Mimo sezonu trajekt vyplouvá třikrát až čtyřikrát za den, v době sezony až sedmkrát. Druhou možností je plavba z Drveniku do Sućuraje, která trvá pouhých dvacet minut. Mimo sezonu trajekty na tuto trasu vyjíždějí sedmkrát za den a v době turistické sezony klidně i dvacetkrát.

Pokud nevíte, jaký trajekt vybrat, zamyslete se nad svou konečnou destinací. Přihlédnout můžete i k délce plavby či ceně a frekvenci vyplouvání. Pro aktuální ceny navštivte stránky Jadrolinija.hr, kde najdete i veškeré další informace.

Co budete potřebovat?

V případě cesty automobilem si zkontrolujte platnost řidičského průkazu, nezapomeňte na technický průkaz k vozidlu a zelenou kartu (doklad o zaplacení pojištění, o zákonné odpovědnosti za škody způsobené provozem automobilu). Zjistěte si také, co jednotlivé země požadují do povinné výbavy a rozhodně to nepodceňujte!

Jde to ale i vlakem nebo autobusem!

Na dovolenou ovšem nemusíte jezdit pouze vlastním automobilem. Pohodlně cestovat můžete i autobusem nebo vlakem. Vlaky ze Záhřebu do Splitu jezdí třikrát denně s dodatečnými jízdami přes noc a doba jízdy se pohybuje kolem šesti hodin.

Vlakové nádraží ve Splitu se nachází rovnou naproti přístavu, odkud se pohodlně dostanete trajektem do města Stari Grad na ostrově Hvar. Stejně tak lze využít katamarán nebo vodní kluzák na cestu do Jelsy a města Hvaru.

Levné ubytování v Chorvatsku

Kde najít nejlepší ubytování na Pagu?