Historie a zajímavosti

Ostrov Hvar zajímavosti

Něco málo z historie ostrova Hvar jsme si již představili, pojďme se na ni ovšem podívat trochu podrobněji. Ostrov Hvar má velice pestrou historii, kdy se nejstarší nálezy datují již v roce 6000 před naším letopočtem a to zejména v mnoha jeskyních. Za zmínku stojí například jeskyně Grapčeva špilja nacházející se na jižním svahu kopce Grabak. Jeskyně je jedním z nejvýznamnějších archeologických nalezišť a zajímavým zážitkem může být její návštěva i pro turisty. Jeskyně je dlouhá dvacet jedna metrů a třicet dva metrů široká. V roce 1964 byla prohlášena za chráněnou přírodní památku.

První obyvatelé

Mezi jedny z prvních obyvatel patří Ilyrové, kteří zde pobývali v prvním tisíciletí před naším letopočtem. Kolem čtvrtého století před naším letopočtem byli nuceni bojovat s přicházejícím Řeky o to, kdo získá nad celým ostrovem nadvládu. Právě Ionští Řekové zde poté založili kolonii Pharos, ze které je dnešní přístav Stari Grad, a o několik let později kolonii Dimos, ze které je dnešní město Hvar. Z dob těchto dvou osídlení jsou zachována některá opevněná sídla, pohřební pahorky, části zdiva i keramiky apod.

Východně od města Stari Grad se nachází úrodné Starigradské polje, které obsahuje několik pozemků o stejné výměře, které od sebe byly odděleny suchými zídkami a cestami, a byly přidělené přistěhovalcům po kolonizaci ostrova Řeky. Jelikož je vše poměrně dosti zachovalé, bylo v roce 2008 Starigradské polje zapsáno na seznam UNESCO.

Ztráta na významu ostrova

Ve druhém století před naším letopočtem dobyli ostrov Římané a rázem byl ztracen celý jeho význam, jelikož se tu vládcové opravdu hodně střídali. Dobou rozkvětu bylo 15. až 17. století, kdy došlo nejenom k rozvoji písemnictví, ale také výtvarného umění a architektury. Právě z této doby pochází většina nejhodnotnějších památek.

Ostrov byl taktéž sužován nájezdy Turků, decimovaly jej různé epidemie a po napoleonských válkách připadl Hvar Rakousku, a to až do konce první světové války. V roce 1918 jej obsadili Italové, ale podle smlouvy ho museli po třech letech znovu vyklidit a od té doby (do roku 1921) je ostrov Hvar konečně součástí Chorvatska.

Zajímavosti

Kam za nočním životem?

Pokud patříte k těm, kteří si na své dovolené chtějí užívat nočního života, navštivte město, které nikdy nespí, město Hvar. Ač se to třeba nezdá, v době turistické sezony je noční život města Hvaru jedním z nejbohatších na Jadranu. Těšit se můžete na zábavu do pozdních nočních hodin a navštívit můžete nejenom různé akce, sklípky a restaurace, ale i několik klubů. Pokud si chcete v noci užívat, ale v méně zalidněných klubech a barech, zvolte město Jelsa.

Kluby města Hvar

Velice populární je klub Carpe Diem, který nabízí opravdu nezapomenutelnou atmosféru. Těšit se můžete na bohatou nabídku koktejlů i obrovskou terasu a krásné pohledy na západ slunce či svit měsíce. Ve vlastnictví stejné skupiny lidí je také bar Carpe Diem Beach, kde můžete tančit v rytmu latino hudby, vychutnávat si tropické koktejly a lehké pokrmy. Nechybí možnost hry plážového volejbalu nebo prostě jen možnost relaxace s výhledem na bazén a moře.

Doporučit k návštěvě můžeme ještě bar Veneranda, který se nachází uvnitř zdí někdejšího kláštera s menším bazénem a samozřejmě tanečním pódiem. Beach bar Hula Hula je pro změnu rustikální dřevěný bar na pláži, kde vyhrává chill-out hudba. Nechybí ani rock bar s názvem Kiva bar, kde si nezapomeňte dát jejich specialitu „tequila dum dum“.

Levné ubytování v Chorvatsku

Kde najít nejlepší ubytování na Pagu?